Nie możesz wziąć udziału w tegorocznej edycji konferencji bITconf? A może same prelekcje to dla Ciebie za mało? Nic straconego! Przygotowaliśmy dla Ciebie niespodziankę!

bITconf jest świętem bydgoskiego IT, dlatego nie chcieliśmy go kończyć na jednym dniu. We współpracy z Politechniką Bydgoską, przygotowaliśmy prezent dla społeczności IT w postaci dodatkowego dnia warsztatowego! 

Warsztaty odbędą się w sobotę 24.09.2022, czyli dzień po konferencji. Będą one całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Jeśli zatem nie kupiłeś biletu na konferencję, a chcesz spotkać się z praktykami z branży, serdecznie zapraszamy! 

O starcie zapisów poinformujemy już niebawem. Obowiazywać będzie kolejność zgłoszeń (kto pierwszy ten lepszy), dlatego bądźcie czujni i obserwujcie nas na Facebooku oraz LinkedIn. 

Poniżej znajdziecie opis poszczególnych sesji warsztatowych.


Praktyczne wprowadzenie do Uczenia Maszynowego

termin: 24 września 2022, godz. 10:00 –

miejsce: Regionalne Centrum Innowacyjności, Politechnika Bydgoska, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz

prowadzący: Martyna Tarczewska, Patryk Miziuła, Szymon Betlewski

W czasie warsztatów omówimy podstawowe idee i metody uczenia maszynowego. Część wykładowa będzie przeplatać się z kodowaniem. Popracujemy nad zadaniami klasyfikacyjnymi, regresyjnymi i analizą skupień. Uczestnicy przekonają się, że próg wejścia w tę dziedzinę jest naprawdę niski. Ponadto opowiemy o przykładowych celach biznesowych, jakie można zrealizować przy pomocy uczenia maszynowego.

Wymagania:

  • Własny komputer z dostępem do Internetu.
  • Python wersja co najmniej 3.8 (https://www.python.org)
  • NumPy (http://www.numpy.org/)
  • pandas (https://pandas.pydata.org/)
  • scikit-learn (http://scikit-learn.org/stable/)
  • Jupyter Lab (https://jupyterlab.readthedocs.io/en/stable/getting_started/installation.html)
  • Podstawowa znajomość składni Pythona. Umiejętność doinstalowania pythonowych paczek na bieżąco w razie potrzeby. Polecamy np. ten samouczek Pythona: https://www.codecademy.com/learn/learn-python.

Wymagane jest przyniesienie własnego sprzętu komputerowego. Jako że nie gwarantujemy, że uda nam się wszystkim zapewnić połączenie do internetu, gorąco zachęcamy do zaopatrzenia się we własne połączenie LTE w miarę możliwości.


AWS Managed Services for Kafka

termin: 24 września 2022, godz. 10:00 – 17:00

miejsce: Regionalne Centrum Innowacyjności, Politechnika Bydgoska, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz

prowadzący: Michał Adamkiewicz, Michał Gawlik

AWS Managed Services for Kafka – usługa zarządzana dzięki, której zbudujemy własny klaster Kafki w 15 minut!. Podczas warsztatów przejdziemy sobie przez proces kreowania takiego klastra wraz z omówieniem podstaw sieci w AWS.  Poruszymy kwestie monitorowania i skalowania. Wraz z nowo utworzoną Kafką spędzimy trochę czasu na analityce. Będziemy imitować zachowanie strony web, która „produkuje” strumień danych, aby móc dokonać agregacji używając aplikacji Apache Flink oraz wizualizacji za pośrednictwem ElasticSearch Kibana. Podepniemy sobie funkcję Lambda, która będzie nam konsumować nasz strumień danych. Pokażemy także jak korzystać interaktywnie z notebooków dzięki którym możemy krok po kroku uczyć się interakcji z Kafką za pośrednictwem języka SQL.


Building a robot powered by STM32 and FreeRTOS

termin: 24 września 2022, godz. 10:00 – 14:00

miejsce: Regionalne Centrum Innowacyjności, Politechnika Bydgoska, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz

prowadzący: Julian Grajkowski, Piotr Kasierski

The workshop aims at building a remote controlled robot based on STM32 running FreeRTOS. The robot will be controlled from an Android phone application via Bluetooth.

During the workshop we will make heavy use of STM32CubeIDE and generated code to minimize boilerplate. Multiple peripherals will be used, including OLED screen, distance sensor, gyroscope, accelerometer, BT and more. The workshop will also cover some advanced debugging and profiling.

Every attendee will be handed a complete hardware set for the time of the workshop, but laptops with Windows need to be prepared by the attendees.

Before the workshop please install STM32CubeIDE and then click 'Help’->’Manage Embedded Software Packages’ and select 'STM32F4′->’STM32Cube MCU package for STM32F4 series’ and download and install this package in the latest version.


Jak stworzyc framework testowy, ktory dziala jak szwajcarski scyzoryk (API, Security, Raportowanie).

termin: 24 września 2022, godz. 10:00 – 17:00

miejsce: Regionalne Centrum Innowacyjności, Politechnika Bydgoska, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz

prowadzący: Michał Bek

W czasie warsztatów napiszemy i skonfigurujemy framework oparty na pythonowej bibliotece pytest, który będzie odpowiadał za testowanie API zgodnie ze strategia testowania oraz za pewien wycinek security. Całość zamkniemy prostym, aczkolwiek funkcjonalnym raportem.
Wymagania:
– własny komputer z dostępem do Internetu
– zainstalowany Python 3.8+ wraz z dodaniem go do zmiennych środowiskowych
–  zainstalowana baza danych MongoDB
– IDE
– biblioteki: assertpy, Faker, pytest, pytest-html-reporter, requests
– znajomość składni Pythona, umiejętność doinstalowania pythonowych paczek na bieżąco w razie potrzeby
Wymagany poziom zaawansowania uczestników (średnio-zaawansowany)


Wprowadzenie do wzorców asynchronicznej komunikacji.

termin: 24 września 2022, godz. 10:00 – 16:00

miejsce: Regionalne Centrum Innowacyjności, Politechnika Bydgoska, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz

prowadzący: Rafał Pieńkowski

W trakcie warsztatu teoria będzie się przeplatać z praktyką. Przyjrzymy się sposobom integracji systemów. Następnie skupimy się na wzorach komunikacji asynchronicznej opartej na wiadomościach. Na koniec otrzymamy system informatyczny dla przychodni, w składający się z niezależnych serwisów. Do implementacji wykorzystamy .Net Core oraz RabbitMQ. Znajomość RabbitMQ nie jest konieczna, ponieważ będziemy się skupiać na wzorcach, a nie ich konkretnej implementacji dostarczanej przez brokera komunikatów.

Wymagania:
– Własny komputer z dostępem do internetu
– Docker lub RabbitMQ (https://www.rabbitmq.com/download.html)
– .Net 6.0 (https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet/6.0)
– Ulubione IDE (Visual Studia, VS Code, Rider)

Wymagane jest przyniesienie własnego sprzętu komputerowego. Gorąco zachęcam do zaopatrzenia się we własne połączenie LTE w miarę możliwości.